Bycie nastolatkiem nigdy nie było łatwe. Szczególnie w tych czasach młodzi dorośli narażeni są na dużo silniejsze stany emocjonalne spowodowane, chociażby trwającą pandemią lub wojną toczącą się za naszą wschodnią granicą. Dorośli w ich najbliższym otoczeniu starają się poradzić sobie z otaczającą ich sytuacją, ale negatywne emocje połączone z burzą hormonalną mogą wpłynąć na codzienne funkcjonowanie, w tym na sposób komunikacji z najbliższym otoczeniem. Jakie rodzaje rozmowy z dorosłymi najczęściej spotykamy najczęściej?
Różna komunikacja, jeden cel
Nastolatki poddane są dużo większej intensywności komunikatów w social mediach niż my. Pamiętajmy, że w dużej mierze są one szkodliwe dla ich zdrowia psychicznego. Połączenie komunikatów płynących z mediów, codziennych zmartwień oraz zmian hormonalnych w organizmie może skutkować innym niż zwykle sposobem komunikacji. Do jej najczęściej spotykanych w rodzajów zalicza się między innymi komunikację opartą o otwartość, przewagę wycofania i sekretów oraz kłamstwa. Istotne jest, aby wiedzieć, że żaden z nich nie jest celowym zachowaniem mającym na celu pogorszenie relacji z osobą dorosłą — to jedynie sposoby radzenia sobie z natłokiem emocji.
Komunikacja oparta o otwartość
W grupie nastolatków komunikujących się w oparciu o otwartość znajdują się młodzi dorośli otwarci wobec obojga rodziców. Rzadko spotyka się u nich komunikację opartą o tajemnice i kłamstwa, za to dużo częściej rodzic w oczach dziecka jest wtedy osobą otwartą, zaangażowaną w ich codzienne życie i godną zaufania. Dzielenie się informacjami w tym stylu komunikacji to świadomy wybór nastolatka, mający na celu chęć nawiązania kontaktu, a nie strach przed brakiem udzielenia informacji. Co ciekawe, nastolatki komunikujące się właśnie w taki sposób mają najmniejsze ryzyko problemowego spożywania alkoholu lub zażywania innych substancji psychoaktywnych.
Wycofanie i sekrety
Kolejnym sposobem komunikacji spotykanym u nastolatków jest zauważalne wycofanie z relacji i stopniowe zwiększanie liczby sekretów. Taki sposób zachowania jest naturalny i często spotykany wśród osób w okresie dojrzewania. W tym przypadku otwartość w większym stopniu utrzymywana jest z matkami, wsparcie emocjonalne średnio rzadkiej dawane jest ze strony ojców.
Kłamstwa
Często spotykane wśród nastolatków kłamstwa spowodowane są różnymi sytuacjami. Najczęściej jednak stosowane są z powodu braku zaufania do opiekunów bądź agresywnej reakcji na ważne informacje powierzone im w przeszłości. Nastolatkowie stosujący ten rodzaj komunikacji najczęściej mierzą się z niszczącym uzależnieniami oraz problemami natury psychicznej.
Jak poprawnie komunikować się z nastolatkiem?
Pamiętajmy, że jako rodzice możemy mieć ogromny wpływ na naszą więź z dzieckiem. Należy pamiętać jednak o tym, jaką rolę odgrywamy w ich życiu i jak ważne jest dla nich konstruktywne wsparcie, a nie kontrolujący nadzór. Wzajemne szanowanie granic obu stron pozwoli na zdrowe budowanie relacji. Nastolatek nie jest wrogiem rodzica, a rodzic nie powinien być wrogiem nastolatka.
Jeśli szukasz wsparcia przy problemach w komunikacji między członkami Twojej rodziny, zapraszam do zapisów na konsultację coachingową, podczas której przyjrzymy się obecnym problemom i postaramy się znaleźć najlepszy sposób na ich rozwiązanie.