Pracownia Family & Parent Pracownia Family & Parent

Wsparcie Dzieci i Młodzieży

“Some people are worth melting for.” – Olaf

Czasami młodzi ludzie mogą czuć się, jakby utkneli na niekończącej się kolejce górskiej. Oczekiwania, które mają wobec siebie, a także presja dopasowania, dorastania i planowania przyszłości, mogą utrudniać im radzenie sobie.

Wsparcie dzieci i młodzieży może pomóc młodym osobom rozwinąć umiejętności życiowe i nauczyć się radzić sobie z niektórymi stresorami, które pojawiają się po drodze. Może to obejmować:

 • budowanie zaufania
 • wyznaczanie i osiąganie celów
 • radzenie sobie ze stresem
 • omawianie trudnych spraw

Jako rodzic prawdopodobnie martwisz się o swoje nastoletnie dziecko. Pomimo twoich zmartwień, nastolatki po prostu nie chcą rozmawiać o swoim życiu osobistym. W końcu próbują się uwolnić i dorosnąć, podczas gdy część Was prawdopodobnie chce ich zatrzymać.

Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko otrzymało dodatkowe wsparcie, jednym z rozwiązań może być wizyta u psychoterapeuty. Nie ma on na celu pozostawania w roli rodziców, nauczycieli czy przyjaciół. Jest po to, by oferować bezstronne, godne zaufania wsparcie bez żadnego osądu. Psychoterapeuta może dać młodej osobie możliwość swobodnego i poufnego wypowiadania się o wszystkim, czego chce. Poruszane tematy mogą obejmować szkołę i życie rodzinne, przyjaciół lub cokolwiek innego, co akurat przychodzi im na myśl.

Czemu decydujemy się na pracę z psychoterapeutą?

Przygoda z dorastaniem może być wspaniałym i ekscytującym etapem, zarówno dla młodych ludzi, jak i rodziców. W tym czasie obie strony mogą doświadczać trudności życiowych.

Lata nastoletnie mogą być dziwnym i trudnym okresem dla wszystkich zaangażowanych w ten proces. W tym czasie dynamika rodziny może się radykalnie zmienić. Nastolatki zaczynają walczyć o swoją niezależność, a rodzice walczą o zachowanie kontroli. Każda młoda osoba może inaczej reagować na trudności życiowe. Tam, gdzie jedno dziecko wyraża swoje myśli i uczucia, inne może działać. Młoda osoba przeżywająca stres może tłumić swoje emocje. Ich zachowanie może zacząć się zmieniać, a obawy związane z osamotnieniem wzrastać.

Kiedy przechodzisz przez te zmiany, ważne jest, aby Twoje dziecko wiedziało, że jesteś przy nim i chcesz zrozumieć towarzyszące mu problemy. Psychoterapeuta, będzie bezstronnym źródłem wsparcia, potrafiącym słuchać i rozumiejącym wyzwania, przed którymi stoi Twoje dziecko.

Co psychoterapeuta może dać nastolatkowi na spotkaniu:

 • pomoc w powrocie na 'właściwe tory’
 • pomoc młodym ludziom radzeniu sobie z trudnymi lub wstydliwymi problemami
 • odkrywanie potencjału i wyznaczanie cele, aby go osiągnąć
 • pomoc w poprawie dynamiki i komunikacji w rodzinie

Korzyści ze wsparcia dzieci i młodzieży?

Wsparcie dla młodych ludzi może być przydatnym rozwiązaniem, gdy doświadczają trudności w codziennym życiu. To normalne, że zarówno rodzic, jak i dziecko czują się w tym czasie przytłoczeni. W tym czasie możemy doświadczyć wiele zmian i stanąć przed podjęciem wielu ważnych decyzji , z którymi trzeba się zmierzyć.

Korzyści dla nastolatków

W dowolnym momencie przejściowym w naszym życiu łatwo jest stracić poczucie tego, kim jesteśmy, ile jesteśmy warci i dokąd zmierzamy.

Przejście od dzieciństwa do dorosłości jest napędzane przez zaburzenia równowagi hormonalnej, wahania nastroju, złamane serce i oszałamiające zmiany w ciele. Wszystko to sprawia, że ​​codzienne problemy stają się jeszcze bardziej przerażające i wyczerpujące. Młodym ludziom, którzy czują się przytłoczeni i znajdują się pod dużą presją, osoba wspierająca może dać im szansę rozpoznania i wyrażenia swoich zmartwień. Ze mną nastolatek może odkryć, co jest dla niego najważniejsze, co naprawdę chce robić i gdzie chce być.

Jest wiele rzeczy, które młody człowiek czuje, że musi wiedzieć i osiągnąć przed zakończeniem szkoły. Możesz usłyszeć, jak Twoje dziecko mówi: „Wszyscy oczekują, że…” lub „Powinienem to zrobić…”. Ten etap życia może być ciężkim wyzwaniem. Młodzi ludzie uczą się, kim są, a także starają się uszczęśliwić przyjaciół, rodzinę i nauczycieli – dla młodego dorosłego może być to zbyt dużo.

Rozmowa ze mną może pomóc nastolatkowi w podejmowaniu świadomych decyzji i pewności oraz dumy przy podejmowaniu decyzji.

Młodzi ludzie, którzy zdecydują się na pracę, mogą odnieść następujące korzyści:

 • okazja do porozmawiania na trudne tematy
 • możliwość spojrzenia na świat z innej, świeższej perspektywy
 • zdolność do wyznaczania celi związanych z samodoskonaleniem
 • radzenie sobie z emocjami i zarządzania nimi wsparcie obiektywnego i nie oceniającego mentora
 • nauka budowania pewności siebie i umiejętności społecznych
 • poczucie motywacji i zastrzyk inspiracji

Korzyści dla rodziców

Wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne może również przynieść wiele korzyści z perspektywy rodzica. Chociaż zawsze będziesz chciał być przy swoich dzieciach, czasami najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest zaakceptowanie tego, że w niektórych sytuacjach po prostu nie da się tego zrobić. Faktem jest, że niektórzy nastolatkowie uważają, że pewne aspekty ich życia muszą być utrzymywane w tajemnicy i nie można się nimi dzielić z rodzicami.

Wiemy, że może to być trudne do zaakceptowania. Czas płynie szybko i nagle Twoje małe, niewinne dziecko dorasta i chce odkrywać świat. Nie możesz kontrolować rzeczy, z którymi mogą się spotkać, i możesz wiedzieć, że częścią Twojej roli jako rodzica jest wycofanie się i pozwolenie im na samodzielną naukę. To, co możesz zrobić jako rodzic, to upewnić się, że wdrożono wystarczająco dużo środków, aby dać im najlepszą możliwą szansę.

W jaki sposób Twój nastolatek zapisujący się na sesje może pomóc Tobie jako rodzicowi?

Psychoterapeuta może podejść do wszystkich tematów, o których Twoje dziecko nie może z Tobą porozmawiać, takich jak seksualność, problemy z wizerunkiem ciała i seks. Nawet jeśli nie będziesz w stanie pomóc im osobiście, możesz spać spokojnie, wiedząc, że mają z kim porozmawiać.

Psychoterapeuta pomoże Twojemu dziecku rozwinąć dojrzałe sposoby radzenia sobie z konfliktami, stresem i gniewem, co ułatwia życie rodzinne.

Sesja może pomóc Twojemu dziecku lepiej zrozumieć emocje, których doświadcza i poznać sposób na radzenie sobe z nimi. Kiedy dziecko wydaje się atakować lub reagować agresywnie, może walczyć z uczuciem niepokoju lub strachu. Spotkanie wspierające pomaga młodym ludziom zrozumieć i kontrolować ich zdezorientowane emocje, zachęcając do łatwiejszej relacji rodzic-dziecko.

Czego można się spodziewać podczas sesji?

Ważne jest, aby najpierw przedyskutować z dzieckiem różne rozwiązania jego problemów i dowiedzieć się, czy chciałoby rozważyć współpracę z psychoterapeutą. Jeśli Twoje dziecko się zgodzi, następnym krokiem jest znalezienie odpowiedniego pychoterapeuty, któremu zarówno Ty, jak i Twój nastolatek ufacie i czujecie się pewnie. Psychoterapeuta będzie służył pomocą i ważne jest, aby Twoje dziecko nawiązało z nim nią dobrą relację.

Po wzięciu udziału w pierwszym spotkaniu Twój nastolatek zostanie zaproszony na serię sesji. Podczas spotkań psychoterapeuta zada zestaw pytań, aby zorientować się, gdzie leżą jakiekolwiek problemy oraz ustalić, jakie postawy i wartości wyznaje Twoje dziecko. Dzięki temu ustalony zostanie dedykowany plan pracy, mającej na celu pójście naprzód.