Pracownia Family & Parent Pracownia Family & Parent

Wsparcie Młodzieży i Młodych Dorosłych

“Some people are worth melting for.” – Olaf

Czasami młodzi ludzie czują się, jakby utkneli na niekończącej się kolejce górskiej. Oczekiwania, które mają wobec siebie, a także presja dopasowania, dorastania i planowania przyszłości, utrudniają im radzenie sobie.

Wsparcie młodzieży i młodych dorosłych może pomóc im rozwinąć umiejętności życiowe i nauczyć się radzić sobie z niektórymi stresorami, które pojawiają się po drodze. Może to obejmować:

 • budowanie zaufania
 • wyznaczanie i osiąganie celów
 • radzenie sobie ze stresem
 • omawianie trudnych spraw

Jeśli chcecie, aby Twoje dziecko otrzymało dodatkowe wsparcie, dobrym krokiem jest spotkanie psychologiem/psychoterapeuta. Psycholog/psychoterapeuta może dać młodej osobie możliwość swobodnego i poufnego wypowiedzenia się o wszystkim, czego chce i co czuje. Poruszane tematy mogą obejmować szkołę, życie rodzinne, przyjaciół lub cokolwiek innego, co akurat przychodzi im na myśl albo się zadziewa.

Co może dać młodej osobie spotkanie z psychoterapeuta?

Przygoda z dorastaniem może być wspaniałym i ekscytującym etapem, zarówno dla młodych ludzi, jak i rodziców. W tym czasie obie strony mogą doświadczać trudności życiowych.

Lata nastoletnie mogą być dziwnym i trudnym okresem dla wszystkich zaangażowanych w ten proces. W tym czasie dynamika rodziny może się radykalnie zmienić. Nastolatki zaczynają walczyć o swoją niezależność, a rodzice walczą o zachowanie kontroli. Każda młoda osoba może inaczej reagować na trudności życiowe. Tam, gdzie jedno dziecko wyraża swoje myśli i uczucia, inne może działać. Młoda osoba przeżywająca stres może tłumić swoje emocje. Ich zachowanie może zacząć się zmieniać, a obawy związane z osamotnieniem wzrastać.

Kiedy przechodzisz przez te zmiany, ważne jest, aby Twoje dziecko wiedziało, że jesteś przy nim i chcesz zrozumieć towarzyszące mu problemy. Psycholog/psychoterapeuta będzie bezstronnym źródłem wsparcia, potrafiącym słuchać i rozumiejącym wyzwania, przed którymi stoi Twoje dziecko.

 1. Może pomóc w radzeniu sobie z różnymi problemami emocjonalnymi i zachowawczymi, takimi jak depresja, lęki, zaburzenia odżywiania, uzależnienia i inne problemy zdrowia psychicznego.
 2. Może pomóc w rozwoju zdrowych mechanizmów radzenia sobie z trudnościami emocjonalnymi i sytuacjami życiowymi, co może pomóc w uniknięciu problemów zdrowia psychicznego w przyszłości.
 3. Może pomóc w radziu sobie z problemami w relacjach z rodziną, przyjaciółmi i partnerami, a także nauczyć się zdrowego komunikowania się.
 4. Może pomóc młodzieży w radzeniu sobie z problemami w nauce, koncentracji, motywacji i podejmowaniu decyzji, co może pomóc w osiąganiu sukcesów w szkole lub pracy.
 5. Może pomóc w lepszym zrozumieniu siebie i swoich potrzeb, co może prowadzić do większej samoakceptacji, poczucia własnej wartości i ogólnego zadowolenia z życia.

Korzyści dla nastolatków

W dowolnym momencie przejściowym w naszym życiu łatwo jest stracić poczucie tego, kim jesteśmy, ile jesteśmy warci i dokąd zmierzamy.

Przejście od dzieciństwa do dorosłości jest napędzane przez zaburzenia równowagi hormonalnej, wahania nastroju, złamane serce i oszałamiające zmiany w ciele. Wszystko to sprawia, że ​​codzienne problemy stają się jeszcze bardziej przerażające i wyczerpujące. Młodym ludziom, którzy czują się przytłoczeni i znajdują się pod dużą presją, osoba wspierająca może dać im szansę rozpoznania i wyrażenia swoich zmartwień. Ze mną nastolatek może odkryć, co jest dla niego najważniejsze, co naprawdę chce robić i gdzie chce być.

Jest wiele rzeczy, które młody człowiek czuje, że musi wiedzieć i osiągnąć przed zakończeniem szkoły. Możesz usłyszeć, jak Twoje dziecko mówi: „Wszyscy oczekują, że…” lub „Powinienem to zrobić…”. Ten etap życia może być ciężkim wyzwaniem. Młodzi ludzie uczą się, kim są, a także starają się uszczęśliwić przyjaciół, rodzinę i nauczycieli – dla młodego dorosłego może być to zbyt dużo.

Rozmowa ze mną może pomóc nastolatkowi w podejmowaniu świadomych decyzji i pewności oraz dumy przy podejmowaniu decyzji.

Młodzi ludzie, którzy zdecydują się na pracę, mogą odnieść następujące korzyści:

 • okazja do porozmawiania na trudne tematy
 • możliwość spojrzenia na świat z innej, świeższej perspektywy
 • zdolność do wyznaczania celi związanych z samodoskonaleniem
 • radzenie sobie z emocjami i zarządzania nimi wsparcie obiektywnego i nie oceniającego mentora
 • nauka budowania pewności siebie i umiejętności społecznych
 • poczucie motywacji i zastrzyk inspiracji